top of page

Ako sme vyvíjali kozmetiku proti akné Juzika

Updated: Jul 15

V tomto článku sa dozviete rôzne prístupy k objavovaniu a vývoju liečivých látok a ďalej, ako česká firma s kozmetikou proti akné Juzika postupovala pri vývoji svojich inovatívnych produktov na aknóznu pleť.


Všeobecný vývoj liečiva

Liečivo je molekula, ktorá ovplyvňuje biologické procesy a používa sa predovšetkým na prevenciu alebo liečbu ochorení. Liečivá môžu byť prírodného pôvodu alebo vyrobené synteticky. Ideálne liečivo by malo mať špecifický účinok, byť bezpečné, netoxické, bez vedľajších účinkov alebo ich mať čo najmenej, malo by byť chemicky a metabolicky stabilné, synteticky uskutočniteľné (u synteticky vyrobených), ľahko získateľné z prírodných zdrojov (u prírodných), rozpustné vo vode v účinných koncentráciách, zároveň byť rozpustné aj v lipidoch, aby mohlo prechádzať biologickými lipidovými membránami dovnútra do buniek.


Existujú rôzne prístupy k objavovaniu liečiv. Najstaršia je náhodou. V dejinách farmácie existuje mnoho príkladov liečiv objavených náhodne, počnúc tým najpopulárnejším – príbehom o penicilíne, ktorý zachránil milióny životov počas druhej svetovej vojny a za ktorý Fleming, Florey a Chain dostali Nobelovu cenu v roku 1945. Toto liečivo sa stále používa. Najnovšia účinná látka objavená náhodou je sildenafil (Viagra), ktorý sa pôvodne vyvíjal ako antihypertenzný liek.


Ďalším prístupom k objavovaniu liekov sú chemické modifikácie známych liečiv alebo prírodných produktov. Napr. aspirín (acetylovaná kyselina salicylová) bol objavený chemickou úpravou. Prírodný produkt kyselina salicylová bola acetylovaná za účelom zvýšenia jej stability a zníženia jej dráždivého účinku na žalúdočnú sliznicu.


V súčasnej dobe je najpokročilejšou metódou pre objavovanie liečiv racionálny návrh liečiva. Toto je najmúdrejší prístup k objavovaniu liečiv. Návrh lieku začína identifikáciou biologického cieľa (= biomakromolekuly zúčastňujúce sa na ochorení, napr. 5-alfa-reduktáza, enzým meniaci testosterón na DHT, 10-krát silnejší androgén). Potom je potrebné objaviť látku interagujúcu s touto biomakromolekulou, označovanou ako hit molekula. Nasleduje proces optimalizácie štruktúry danej hit látky, kým nie je odvodená zlúčenina s optimálnymi vlastnosťami, ktoré boli popísané v prvom odseku a látka sa tak môže stať liečivom.


Vývoj kozmetiky Juzika

V Juzike sme použili posledný spomínaný prístup, a to racionálny návrh liečiva.


Bolo najprv nutné teda pochopiť biológiu ľudskej kože pri zdravom stave bez akné a ďalej mechanizmus vzniku akné. Následne boli vybrané biologické ciele (biomakromolekuly). Celkovo bolo vybraných šesť skupín aktívnych látok s rozdielnym mechanizmom účinku, pretože akné je považované za multifaktorové kožné ochorenie. Ďalej boli pridané ešte dve skupiny látok na zabezpečenie hebkej zdravej pleti, látky teda na ovplyvnenie:

  • kožného mazu,

  • zápalu,

  • kožných baktérií,

  • tvorby vrchných vrstiev ľudskej pokožky a

  • antioxidanty a ďalej

  • upokojujúce,

  • hydratačné a

  • prokolagénne zložky.


Na kozmetickom trhu bolo nespočetné množstvo aktívnych zložiek, ktoré majú potenciálny účinok proti akné. Preto sme určili zásadné faktory, ktoré museli kozmetické aktívne zložky spĺňať pre ich inkorporáciu do kozmetických formulácií Juziky.


Hlavné faktory u aktívnych látok: klinicky preukázaná účinnosť, stabilita pri správnom pH pre ľudskú pleť (okolo 5-5,5), rozpustnosť, bez nežiaducich vedľajších účinkov na pleť a prírodný pôvod.


Všetky výhody kožných terapií závisia od správneho zloženia, teda aj od použitia pomocných látok.


Preto aj pre pomocné látky boli určené faktory, ktoré dané kozmetické ingrediencie museli spĺňať ako napr. že sú netoxické, nekomedogénne, bez vedľajších nežiaducich účinkov a sú vhodné pre vybrané aktívne zložky a akné pleť.


Po vybraní aktívnych i pomocných zložiek, ktoré spĺňali všetky dané faktory, boli vytvorené prvé prototypy produktov, u ktorých boli ďalej skúmané vlastnosti a pocity na ľudskej pleti. Aby daný produkt nebol mastný, a naopak aby bol ľahký, šetrný a hlavne účinný.


Reprezentatívny výskum spoločnosti Juzika, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 45 ľudí vo veku od 12 do 44 rokov, ukázal, že 83 % testujúcich pozorovalo nejaký anti-akné efekt už po prvom týždni používania. Ďalej nikto z testujúcich nepociťoval nežiaduce vedľajšie účinky ako je suchosť alebo podráždenie pokožky, čo sú veľmi časté vedľajšie účinky štandardných kožných liečiv proti akné.

10 views0 comments

Комментарии


bottom of page